Модерната архитектура на Азија

Модерната архитектура на Азија

Во последните 20 години, во Азија се појави тренд за создавање модерни метрополи, најмногу заради привлекување голем број туристи и инвеститори во државите. Градовите низ Азија во кои е инвестирано за урбанизација се за воодушевување и вредат да се најдат на списокот со места кои мора да се посетат во текот на животот. Во овие земји се наоѓаат огромни и необични облакодери кои неретко рушат и рекорди. Сепак, главна специфика во нивното урбанизирање е тоа што тие не се обидуваат да го копираат Западот. Тие во својата архитектура внесуваат многу културолошки елементи од нивниот крај, што ги прави специфични и многу атрактивни.

Шангај, Кина

Модерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на Азија

Сингапур, Сингапур

Модерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на Азија

Пекинг, Кина

Модерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на Азија

Хонг Конг, Кина

Модерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на Азија

Шенжен, Кина

Модерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на Азија

Сеул, Јужна Кореја

Модерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на Азија

Дубаи, Обединети Арапски Емирати

Модерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на Азија

Абу Даби, Обединети Арапски Емирати

Модерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на Азија

Бусан, Јужна Кореја

Модерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на Азија

Токио, Јапонија

Модерната архитектура на АзијаМодерната архитектура на Азија


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. A.Westwick Reply

    Го обожавам Токио!

  2. BUBAMARA Reply

    Ubavini, Ja i Maca ke odime da se izurkame po klub4injata i kaa ce se vratime ce vi raskazime kako beshe… imate pozzz od maca i caca

Остави коментар