Колоритни течни мозаици

Овие интересни ликвидни мозаици се креирани од страна на фотографот Фабијан Ефнер. Овој швајцарски фотограф сака да експериментира со науката за да ги креира овие слики. Тој за оваа цел користи ферофлуид, што претставува течност слична на моторното масло, која силно се магнетизира под дејство на магнетно поле. Ефнер ја комбинирал оваа течност со водени боици и потоа ја поставувал во магнетно поле, добивајќи ги овие уникатни форми.Колоритни течни мозаициМалите крукчиња се со големина на палец, а со овој свој проект т.н „Milefiori“, Ефнер вусшност се обидува живописно и драматично да ги зароби дејствата што се случуваат во времетрање помало од една секунда. Лавиринтот од бои и облици е толку прекрасен и уникатен, а формите се неповторливи и тешко може да се репродуцираат.Колоритни течни мозаициКолоритни течни мозаициКолоритни течни мозаициКолоритни течни мозаициКолоритни течни мозаици


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. Nate Reply

    🙂

Остави коментар