Кој не би сакал да учи во вакво училиште?

Кој не би сакал да учи во вакво училиште?

Државното средно училиште Фитзрој во Мелбурн, Австралија има долга историја. Тоа било затворено во 1992-ра, но било повторно отворено и комплетно реконструирано во 2004-та година, после 11-годишна борба од страна на родителите и жителите. Честа да бидат првите ученици кои ќе завршат во оваа фасцинантна градба, ја имале матурантите во 2009-та година.Кој не би сакал да учи во вакво училиште?Кој не би сакал да учи во вакво училиште?Ова модерно училиште, со прекрасна атмосфера, свежи бои и уникатни луксузни простории, е ремек дело на архитектот Мекбрајд Чарлс Рајан.Кој не би сакал да учи во вакво училиште?Кој не би сакал да учи во вакво училиште?Кој не би сакал да учи во вакво училиште?Кој не би сакал да учи во вакво училиште?Филозофијата на училиштето за иновација во образованието е преточена во оваа импозантна градба, која е доказ за тоа дека архитектот има навистина фасцинантен вкус за дизајн. Фасадата има брановит облик, а е бојадисана во риги со секундарни бои, што истовремено ја истакнува нејзината специфичност, но и ја вклопува во околината.Кој не би сакал да учи во вакво училиште?Кој не би сакал да учи во вакво училиште?Кој не би сакал да учи во вакво училиште?Кој не би сакал да учи во вакво училиште?Просториите во училиштето се мошне флексибилни, што значи дека истите можат да бидат лесно преуредувани од страна на персоналот. Идејата за дизајнот навидум изгледа многу едноставна: свежи интензивни бои, во комбинација со бледникави бои, кои формираат совршен контраст и го дефинираат просторот.
Кој не би сакал да учи во вакво училиште?Кој не би сакал да учи во вакво училиште?Ова училиште му ја донесе на Мекбрајд, гранд-при за 2010 на Dulux наградите за бои, а неговиот ентериер победил на истата манифестација и во категоријата „комерцијални ентериери“.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. raperka Reply

  eee soo ubavo

  • Uslar Reply

   dosta ma, so znaes ti za ubavo

 2. trajka Reply

  da so ubavo no ima li internat toa skolo ili bez internat e ?

  • Anomis Reply

   epa tamu sigirno nema provincijalci hahah sekoj vo svojot grad =]] oni u kampus samo na college odat =]]] pozz od SK

   • nikola Reply

    Skopjani se glupaci koi ziveat vo dva na dva i samo se precenuvaat

 3. Cipiripi Reply

  strahotnoooooooo0ooooo

 4. Име Reply

  jAs nejkam! 🙂

 5. The Smart One ;) Reply

  Јас би сакала да учам во вакво училиште мноогу е убаво средено и обоено, од мерак да одиш на училиште !!!

 6. Marija Reply

  Najubavooooooooo (:

 7. Babytoo bee Reply

  da ubawo e ama kako i da e treba pa da se ucii !!!!!!!!! :@

 8. 0TR0wN|0T Reply

  e aj da ne e ubavo

 9. Zaljubanataa!! Reply

  Prenajubavoo!! 🙂 LIke itt!! 😀

 10. mimi4kaa Reply

  ahahaha:D mi se arese nogo e ubawoo :* ama nejkam da odam na skoloo tava e rabotta <3 :@@ ccc

 11. mimi4kaa Reply

  i? deka e tava vo kooj grad? *_*

 12. Simona Reply

  ох ох кога би имало и вакви училиште кај нас со душа би чекала да дојди септември…<3

 13. gini Reply

  ne bee pak treba u4enje 😀

 14. Даниел Reply

  Ова е за културен народ…Не е за нас.

 15. Наум Reply

  А што е разликата помеѓу ова училиште и Јахја Кемал и НОВА кај нас?!
  Мене ми изгледаат ПРЕМНОГУ слични

 16. Roze Reply

  iSTO KAKO NASETO. NISTO POSEBNO.

 17. miki Reply

  ma kakvo saka neka e pa ne idam vo skolo i pari da mi davaat :))

 18. SponngeBoB Reply

  Uste Nastavnickite Da Bea Prostitutki…:D !

 19. Геле - К Reply

  Многу Е Убаво Оваа У4илиште … И Јас Би Сакал Да У4ам Таму..

 20. semy Reply

  koj ne bi sakal! 😛

 21. Мацето! Reply

  Boooooo shuboooo:OOO<3:)

 22. sari4ka Reply

  Ubavo e, ama moeto e poubavo!!

 23. Stec Yo Reply

  kaj ima bolje skolo od Mir4e Acev bre… ni ova ne mu e ramno

 24. sojko Reply

  ova ne lici na skolo nego ustanova za sostanoci
  vo ova skolo bi idel i sabotqa i nedela ma ne bi ucel

 25. SkoloO :@@@ Reply

  Za nas site e samo takvoa skolo tamo ke si bidam sekoj den zabavi muzika itn. samo brat knigi da nemaa xD

 26. dar4e VOJDAN4e Reply

  abe ajdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ova e skolo a ne nasine krovot pagja hahahha

 27. SANJA Reply

  MN DOBRO SKOLOO

 28. Doky Reply

  wowowowo like this school

 29. anonim Reply

  koj ke na prime nas vo takvo skolo we

 30. anonim Reply

  abe ke otideme i ok ke ujcime ama tamu 1 zapisuvane vo dnevnik te brkaat od skolo 😀

 31. Борович Reply

  Убаво е школово за убаво, ама самиот поим школо ич не ми се свиѓа 🙂 🙂

 32. aleksandra Reply

  jas so dusa bi sakala da ucam vo vakvo uciliste 🙂

 33. Дајана Reply

  Со мерак да одиш во ова училиште…. Уф.. Уф.. мераци ^_^

Остави коментар