Кога Менхетн би се наоѓал во Големиот Кањон

При крајот на 2012 година, фотографот Гас Петро од Шведска патувал низ Америка. За време на својот пат тој го посетил и големиот Кањон во Аризона, кој е долг 446 километри и широк 29 километри, со длабочина од околу 1.800 метри. Тој се смета за еден од 7-те светски чуда. Во серија од фотографии наречена „Empty“, Петро успеал да ја долови големината на овој моќен кањон. Кога Менхетн би се наоѓал во Големиот КањонОд празнината на Големиот Кањон, Петро тргнал кон север, кон метрополата Њујорк. Таму тој ја фотографирал густината на големиот урбан центар во серијата фотографии наречена „Dense“.Кога Менхетн би се наоѓал во Големиот КањонКонтрастот на овие две локации го замислил Петро и тој почнал да се запрашува како би изгледало доколку овие две спротивставени сили би биле комбинирани. Во својата последна серија наречена „Merge“, тој ги споил чувството на празнина и чувството на густина кој ги доживеал на својот пат. Погледнете ги неговите фотографии за да видите како тие изгледале во очите на Петро…Кога Менхетн би се наоѓал во Големиот Кањон Кога Менхетн би се наоѓал во Големиот Кањон Кога Менхетн би се наоѓал во Големиот Кањон Кога Менхетн би се наоѓал во Големиот Кањон Кога Менхетн би се наоѓал во Големиот Кањон Кога Менхетн би се наоѓал во Големиот Кањон


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар