Ќебенце кое ги гушка осамените и тажните

Луѓето гушкаат најразлични работи додека се сами во кревет, најчесто перници и мечиња. Едноставно сакаат да држат нешто покрај себе или пак сакаат да надоместат нечие отсуство. Ова второто полесно се решава со ќебенцето кое гушка на дизајнерката Миа Чинели.

Ќебенце кое ги гушка осамените и тажните

Нејзиниот сопруг починал, а таа силно сакала да го почувствува неговото физичко присуство. Тогаш се сетила да го дизајнира ќебето. Му направила раце и го креирала да биде тешко, баш како вистински човек. Затоа ќебето го носи називот „Тежина“ (The Weight). Инаку тоа не е корисно само за оние кои жалат по некого, туку и за децата со аутизам. Има организации за заштита на овие деца кои ги препорачуваат ваквите ќебиња затоа што ги смируваат децата.

Ќебенце кое ги гушка осамените и тажните6-Kjebence-koe-gi-gushke-osamenite-i-tazhnite-www.kafepauza.mk_ 5-Kjebence-koe-gi-gushke-osamenite-i-tazhnite-www.kafepauza.mk_ 4-Kjebence-koe-gi-gushke-osamenite-i-tazhnite-www.kafepauza.mk_ Ќебенце кое ги гушка осамените и тажните

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар