Кинезите изградиле водопад од 100 метри на облакодер

Луѓето патуваат надолго и нашироко за да ги видат најневеројатните дела на природата – водопадите. Вработените од компанијата Guizhou Ludiya го сфатиле ова и решиле да изградат водопад на страната на облакодер. Тие го направиле највисокиот „вештачки“ водопад.

Кинезите изградиле водопад од 100 метри на облакодер

Водопадот изгледа неверојатно, особено виножитото кое се појавува пред зградата кога надвор има сонце.

Кинезите изградиле водопад од 100 метри на облакодер

Но, водопадот сместен во Гијанг во провинцијата Гижоу, југоисточна Кина има потреба од 4 огромни пумпи кои ја качуваат рециклираната вода на височина од 106 метри пред таа повторно да падне на земјата. Водопадот претставувал вистински инженерски предизвик и поради високата сметка за струја (околу 90 евра на час) се употребува само во специјални прилики.

Кинезите изградиле водопад од 100 метри на облакодер

Лично мислам дека изгледа добро. Сметам дека е повеќе за туристите во провинцијата Гижоу. Бидејќи најпознатиот водопад во Кина се наоѓа овде, ова е како мал додаток на таа атракција“, изјавил еден од локалните жители.

Кинезите изградиле водопад од 100 метри на облакодер

Многу луѓе реагирале негативно кога сфатиле колкави се трошоците за водопадот.

Кинезите изградиле водопад од 100 метри на облакодер

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар