Камион претворен во подвижно живеалиште за уживање во слободата

Камион претворен во подвижно живеалиште за уживање во слободата

На Џозеф Тајар му дошло преку глава од градскиот живот. Така дошол на идеја да земе камион и да го претвори во подвижно живеалиште со кое ќе може да ужива во слободата која ја овозможува патувачкиот дом. Тој размислувал, планирал и градел со години пред да го претвори во реалност овој необичен дом. Благодарение на тоа, сега може да ужива покрај плажата, во пустина, па дури и во град, доколку добие желба за тоа. Бонус е што не плаќа даноци и давачки за струја.

Камион претворен во подвижно живеалиште за уживање во слободатаКамион претворен во подвижно живеалиште за уживање во слободата

Мобилниот дом на Џозеф има сè: дел за спиење, дел за работа, гостински простор, кујна, трпезарија и тоалет. За неговата 11-годишна ќерка има посебна соба во задниот дел на камионот. На кровот им голем резервоар и соларни панели.

(3) kamion-pretvoren-vo-podvizhno-zhivealishte-za-uzhivanje-vo-slobodata-kafepauza.mk (4) kamion-pretvoren-vo-podvizhno-zhivealishte-za-uzhivanje-vo-slobodata-kafepauza.mk

Џозеф работи на компјутер, па неговата работа не е врзана за едно географско место.

(5) kamion-pretvoren-vo-podvizhno-zhivealishte-za-uzhivanje-vo-slobodata-kafepauza.mk

Следниот предизвик за Џозеф е да изгради цело село каде што заедно со други луѓе кои живеат на овој начин ќе одгледуваат земјоделски култури и ќе ги споделуваат заедничките вредности за животот.

(6) kamion-pretvoren-vo-podvizhno-zhivealishte-za-uzhivanje-vo-slobodata-kafepauza.mk (7) kamion-pretvoren-vo-podvizhno-zhivealishte-za-uzhivanje-vo-slobodata-kafepauza.mk


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар