Како луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашноста

Пред стотина години, кога 21-от век изгледал многу далеку, група француски уметници направиле серија слики на кои ја прикажале својата визија за столетието во кое сега живееме.

Како луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашноста

Сликите настанале помеѓу 1899 и 1901 година, а некои покасно до 1910 година. Благодарение на занимливите слики може да се види дека луѓето пред повеќе од 100 години имале навистина развиена фантазија кога била во прашање иднината. Така на сликите скоро сите луѓе можат да летаат благодарение на механички крилја, додека жените веќе не ги извршуваат домашните задачи како готвење и чистење, бидејќи тоа го прават роботи, кои ги замениле дури и фризерите.

Како луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашноста

Некои од нивните слики навистина се оствариле, како борбите со авиони на небото. Таа слика е направена во 1899 година, а дека овие уметници навистина успеале да ја предвидат иднината, говори фактот дека првиот авион полетал дури во 1903 година.Како луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашностаКако луѓето пред 100 години си ја замислувале сегашноста

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. Vesna Reply

  Pa toa e tocno, umetinicite i pisatelite od sekogas imale mok da ja predvidat idninata, procitajte ja “1000 milji pod moreto” i se ke vi stane jasno. Stanuva zbor za razviena silna imaginacija i vizuelizacija.

  • Христина Reply

   хахах 1000 милји под морето хахаха

   книгата се вика „20 000 милји под морето“ од Жил Верн

 2. Marija Reply

  Vesna, mislam deka knigata za koja govorite e ,, 20 000 milji pod moreto” ili se raboti za druga kniga?

  Ako e moze li avtorot da go kazete?

Остави коментар