Исток vs. Запад

Дизајнерката Јанг Лиу, во своето генијално дело „Кога истокот се среќава со западот“, преку слики со минималистички дизајн ги претставува разликите помеѓу источната и западната цивилизација, едно од главните прашања на општествената психологија. Разликите во себе-перцепцијата, начинот на изразување на емоциите, па дури и еволуцијата на превозните средства се некои од појдовните точки во ова дело.

Инаку, авторката е родена во Кина, но живее во Германија уште од нејзината четиринаесетта година, па според тоа, ваквата тема ѝ е сосем природна. Погледнете ги сликите кои на остроумен, елоквентен и едноставен начин допираат до суштинските разлики меѓу Истокот и Западот.

Начин на живот: Независен vs. зависен

Начин на живот: Независен vs. зависен

Точност

Точност

Кажување на сопствено мислење

Кажување на своето мислење

Справување со проблемите

Справување со проблемите

Егото на еден човек

Егото на еден човек

Чекање во редица

Чекање во редица

Перцепција за другата култура

Перцепција за другата култура

Еволуција на превозните средства

Еволуција на превозните средства

Јачината на музиката во ресторан

Јачината на музиката во ресторан

Исток vs. Запад

Контакти

Исток vs. Запад

Лутина и незадоволство

Исток vs. Запад

На улиците во сабота

Исток vs. Запад

На забава

Исток vs. Запад

При патување

Исток vs. Запад

Животот на постарите

Исток vs. Запад

Време за туширање

Исток vs. Запад

Времето и расположението

Исток vs. Запад

Шефот

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран преведувач и толкувач. Непоправлив перфекционист. Љубопитна, интуитивна и насмеана. Ја сака уметноста и културниот живот. Идеалист. Верува во астрологија, убаво утринско кафе и позитивно размислување.

Поврзани содржини

Остави коментар