Импресивни цртежи кои го прикажуваат животот на улиците во Токио при крајот на 19-ти век

Импресивни цртежи кои го прикажуваат животот на улиците во Токио при крајот на 19-ти век

Преку еден век стари, овие неверојатни цртежи од Роберт Фредерик Блум ни нудат редок поглед на разнобојниот живот во Токио при крајот на 19-от век. Станува збор за време и место кое нам ни се едвај познати од ограничениот број црно-бели фотографии.

Импресивни цртежи кои покажуваат како изгледал животот на улиците во Токио при крајот на 19-ти век

Во 1876 година, сликарот роден во Чичинати го посетил првиот официјален Светски панаѓур и бил толку многу импресиониран и инспириран од штандот на Јапонија што 14 години подоцна успеал да најде начин да присуствува на Третата национална индустриска изложба во оваа земја. Блум поминал 3 години во Уено Парк, Токио, документирајќи го овој прекрасен град како и неговите жители со живи бои. Неговите неверојатни уметнички дела создаваат интимно и анимирано чувство за тоа како изгледал животот во Токио во тој период.

Импресивни цртежи кои покажуваат како изгледал животот на улиците во Токио при крајот на 19-ти век


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар