Хиперреална уметност која си поигрува со вашите очи

Канадскиот уметник Џејсон де Граф изработува акрилни цртежи кои се толку детални што на прв поглед многу наликуваат на фотографии снимени со фотоапарат на висока резолуција. Но, кога подобро ќе погледнете ќе забележите дека станува збор за нешто сосема друго.Хиперреална уметност која си поигрува со вашите очи

„Моите цртежи претставуваат алтернативна реалност, веродостојна илузија на платно, филтрирана така што ја отсликува мојата уникатна визија. Иако моите цртежи се фотореални, целта не ми е да го репродуцирам 100% она што го гледам, туку да создадам илузија на длабочина и чувство на присуство кое не може да се најде во фотографиите.“

Хиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очиХиперреална уметност која си поигрува со вашите очи


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

  1. Ана Reply

    E sto bese tuka tolku neobicno, na slikite jasno se gleda sto e na niv. -.-

    • xxx Reply

      ” на прв поглед многу наликуваат на фотографии снимени со фотоапарат на висока резолуција. “… naslikano e ,a ne fotografirano, vo toa e neobicnoto.

Остави коментар