Гумени танцувачи низ руските улици

Додека чекорите низ прометна улица, тешко да е ги забележите професиите на уличните артисти. Но, фотосеријата на рускиот фотограф Витали Соколовски т.н. „Dance-Petersburg“ (Танцот во Петербург) дефинитивно го олеснува ставањето фокус на танцувачите помеѓу толпата народ. Тој ги лови акробатските движења на овие неверојатно еластични танцувачи, додека тие наводно ги извршуваат нивните секојдневни активности, облечени во обична облека.Гумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улициОвој фотограф, патува низ светот со цел да направи фотографии од професионалните танцувачи додека отскокнуваат во воздухот и ги искривуваат нивите „гумени“ тела, помеѓу случајните минувачи кои се шокираат од неверојатниот перформанс пред нивните очи.Гумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улициНеговиов проект е сличен на оној на Џордан Матер – „Танцувачите помеѓу нас“ направен во Њујорк. Разликата кај овој фотограф е во тоа што тој ги менува локациите на работа. Најчесто фотографира во неговиот роден град Санкт Петербург, но прави фотки и низ Европа и Америка. Како и да е, резултатот од неговата работа е магичен. Не ви доаѓа да полетате? 🙂Гумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улициГумени танцувачи низ руските улици


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар