Фотограф ги доловува вистинските изрази на луѓето без нивните „маски“

Фотограф ги доловува вистинските изрази на луѓето без нивните „маски“

Микаел Тејмер е фотограф од Монтреал кој сака да ги фотографира луѓето без нивните „маски“. Се обидува да ги долови нивните вистински изрази на лицето без да позираат.

„Кога некој ми дозволува да го фотографирам, сакам да влезам во нивниот меур така што многу му се доближувам. Ова ја крши маската што повеќето од нас настојуваат да ја стават кога објективот е во наша насока.“

Фотограф ги доловува вистинските изрази на луѓето без нивните „маски“

„Ако сум доволно брз, доловувам вистински израз, а не позирање, како и искрата или тагата во очите на луѓето. Тие вистински се откриваат себеси и го прифаќаат тоа.“

Фотограф ги доловува вистинските изрази на луѓето без нивните „маски“

„Среќен сум што живеам во Монтреал каде што разновидноста на лицата што можете да ги сретнете е навистина неверојатна. Имам речиси 500 фотографии како овие, па процесот на селекција беше навистина тежок.“

Фотограф ги доловува вистинските изрази на луѓето без нивните „маски“

Фотограф ги доловува вистинските изрази на луѓето без нивните „маски“

Фотограф ги доловува вистинските изрази на луѓето без нивните „маски“

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар