Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

Ако никогаш не сте сакале хемија, тоа е можеби затоа што сте немале можност да ја видите нејзината убавина. Јапонскиот фотограф Р. Танака ја открива прекрасната страна на науката во неговите макрофотографии на елементите од периодниот систем. Благодарение на неговата работа ние имаме можност детално да ги видиме елементите како злато, сребро, различни видови кристали и уште многу други…

Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

Бизмут

Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

Паладиум

Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

Злато

Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

Сребро

Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

Платина

Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

Рутениум

Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

Сулфур

Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

Осмиум

Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

Нобиум

Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

Криптон

Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

Неодиум

Елементите од периодниот систем погледнати под микроскоп

СилициумБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар