Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Некои актери уште од раѓање со самите црти на лицето ја добиваат привилегијата еден ден да глумат некој важен историски лик во биографскиот филм што ќе му го направи Холивуд. А кога нема актер што изгледа баш како што треба, одличните шминкери ја завршуваат работата и се добиваат трансформации како овие на сликите.

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Даниел Деј Луис како Абрахам Линколн во „Линколн“ (Lincoln)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Ештон Кучер како Стив Џобс во „Џобс“ (Jobs)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Линдзи Лохан како Елизабет Тејлор во „Лиз и Дик“ (Liz and Dick)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Хелен Мирен како Кралицата Елизабета во „Кралицата“ (The Queen)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Леонардо Ди Каприо како Џеј Едгар Хувер во „Џеј Едгар“ (J. Edgar)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Ентони Хопкинс како Алфред Хичкок во „Хичкок“ (Hitchcock)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Пен Беџли како Џеф Бакли во „Поздрав од Тим Бакли“ (Greetings from Tim Buckley)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Кристен Стјуарт како Џоан Џет во The Runaways

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Арон Тејлор Џонсон како Џон Ленон во „Момчето од никаде“ (Nowhere Boy)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Аманда Сејфрид како Линда Лавлејс во „Лавлејс“ (Lovelace)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Селма Хајек како Фрида Кало во „Фрида“ (Frida)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Рис Витерспун како Џун Картер во „Од по работ“ (Walk the Line)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Бен Кингсли како Махатма Ганди во „Ганди“ (Gandhi)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Дензел Вашингтон како Малколм Екс во „Малком Екс“ (Malcolm X)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Мерил Стрип како Маргарет Тачер во „Челичната дама“ (The Iron Lady)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Марион Котијар како Едит Пјаф во „Живот во розово“ (Le vie en rose)

Актери кои личат на вистинските ликови кои ги глумат

Хоакин Феникс како Џони Кеш во „Од по работ“ (Walk the Line)

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар