Чудо од дете од Србија го восхитува светот со неговите цртежи

Талентот се наоѓа во секој од нас. Се разбира, напорната работа се исплати, но некои луѓе се природно талентирани. Душан Кртолица од Србија спаѓа во оваа група луѓе. Тој започнал да црта кога имал само 2 години и изгледа дека цртањето му е во крвта.

Чудо од дете од Србија го восхитува светот со неговите цртежи

Децата го гледаат светот на поинаков начин благодарение на нивната бујна фантазија. За Душан, најголема инспирација е природата. Тој е фасциниран од животните, но и од природата како целина. Па, решил да почне да ги слика овие нешта.

Кога имал само 4 години, неговите родители го забележале неговиот талент и го запишале во уметничко улиште. На 8 години неговите дела веќе биле покажувани низ училиштето и привлекувале многу внимание. Кога наполнил 9 години, нацртал јато птици што може да го восхити секој. На 10 години почнал да црта и луѓе. Доколку ја има потребната инспирација, Душан може да нацрта сè.

Чудо од дете од Србија го восхитува светот со неговите цртежи

Чудо од дете од Србија го восхитува светот со неговите цртежи

Чудо од дете од Србија го восхитува светот со неговите цртежи

На 13 години Душан добил и одлична можност. Тој пишувал енциклопедија и цртал за истата. Енциклопедијата е за праисторискиот свет и е оригинално издадена на српски јазик. Исто така Душан учествувал во неколку телевизиски шоуа и имал 6 соло изложби. Има многу муштерии, а најдобриот дел е што брзо се спријателува со нив.

Чудо од дете од Србија го восхитува светот со неговите цртежи

Чудо од дете од Србија го восхитува светот со неговите цртежи

Чудо од дете од Србија го восхитува светот со неговите цртежи

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар