Човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Дејвид Томас Смит е ирски артист кој дипломирал на отсекот за документарна фотографија на Универзитетот Велс во Њупорт. Неговата работа е добро позната насекаде низ светот и тој постојано работи на развивање на неговите фотографски способности, како и туркање на границите на својот медиум.

Смит е креатор на проектот „Anthropocene“ со кој сакал да ја покаже комплексноста на структурите и модерната архитектура. Неговата работа се состои од серија воздушни фотографии кои биле снимени со помош на сателит и потоа детално обработени.Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

„Позајмувањето слики за реупотреба е доминантна карактеристика на мојата работа. Сметам дека тоа е соодветен начин на работа во свет кој стана преплавен со фотографии. Јас создавам дела кои се мултидимензионални. Бидејќи имам искуство во документарната фотографија, за мене е многу важно да можам да привлечам внимание кон социо-економските и политичките проблеми, додека истовремено истражувам повеќе метафизички концепти. Мојата работа е естетски задоволителна, богата со детали и со надеж дека набљудувачот ќе може да се огледа во идеите и проблемите кои преовладуваат во животот, додека истовремено ќе добие и подобра смисла за својата позиција во светот“.

Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Силиконската долина, Калифорнија, Америка

Антропоцен е неформален геолошки термин со кој се означува доказот за човековите активности и нивното влијание врз екосистемот на Земјата. Истоимената фотосерија ги рефлектира комплексните структури со кои се одликуваат центрите на глобалниот капитализам. Благодарение на илјадниците дигитални податоци собрани од воздушните погледи на „Google Maps“, секоја фотографија претставува реконструкција која изгледа како неверојатно детално исткаен килим.

Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Мидлтаун, Пенсилванија, Америка

„Навлегуваме во ера којашто некој ден би можела да се нарекува, да речеме, антропоцен. Сепак, тоа е геолошката ера на нашето човештво“, А. Ревкин.

Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Сандопинг, Јилинг, Хубеи, Кина

Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Источен Бродвеј, Блумингтон, Минесота, Америка

Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Лас Вегас, Невада, Америка

Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Лас Норијас де Даза – Алмерија, Шпанија

Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Калгурли-Булдер, Јужна Австралија

Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Истражувачката установа „Biosphere 2“ – Оракл, Аризона

Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Бурџ Дубаи, Дубаи

Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Ванкувер, Британска Колумбија, Канада

Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Интернационалниот аеродром Пекинг, Пекинг

Килими исткаени од илјадници фотографии - доказ за човековото влијание врз екосистемот на Земјата

Оберн Хилс, Мичиген, АмерикаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар