Билборди со фасцинантни научни факти

Билборди со фасцинантни научни факти

Лоцирана во Ванкувер, Канада, Science World е непрофитна организација, која решила да сподели многу специфични научни факти со децата и возрасните, на еден интересен начин. Во соработка со нивниот долгогодишен соработник, маркетинг агенцијата Rethink, Science World се познати во Канада, со нивните наградувани креативни медиумски кампањи. Со нивните билборди, реклами на автобуските постројки и герила реклами, „Science World“ е многу популарна организација во Ванкувер, по нејзиното уникатно презентирање на необичните научни факти. Погледнете дел од нивните најинтересни реклами.

Билборди со фасцинантни научни факти

Еден билборд може да се прекрие со 57 грама злато.

Билборди со фасцинантни научни факти

Секојдневно ви растат по 36 метри влакна.

Билборди со фасцинантни научни факти

Срцето на синиот кит е големо колку овој автомобил.

Билборди со фасцинантни научни факти

Двата најчести стравови се: страв од височина и страв од кловнови.

Билборди со фасцинантни научни факти

Секоја година јадете по 430 бубачки.

Билборди со фасцинантни научни факти

Тежите помалку кога се движите надолу.

Билборди со фасцинантни научни факти

Дијамантите не се толку ретки.

Билборди со фасцинантни научни факти

Комарците ја сакаат сината боја.

Билборди со фасцинантни научни факти

Очните мускули се движат по 100.000 пати дневно.

Билборди со фасцинантни научни факти

Вервериците случајно засадуваат милиони дрвја.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар