Белиот храм во Тајланд кој изгледа како да дошол од рајот

Белиот храм во Тајланд кој изгледа како да дошол од рајот

Верувале или не, станува збор за вистинско место. „Wat Rong Khun“ или подобро познат како Белиот храм, е будистички храм во Тајланд кој изгледа како богови да го ставиле на Земјата. И покрај тоа што инспирацијата за оваа градба била духовна, архитектот кој се крие зад неа е човек. Артистот Chalermchai Kositpipat го дизајнирал овој храм во 1997 година. Тој за малку ќе бил уништен од огромен земјотрес во мај оваа година, но Коситпипат со голема интернационална поддршка успеал повторно да го изгради.

Белиот храм во Тајланд кој изгледа како да дошол од рајот
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар