Автомобил од отпаден материјал

Автомобил од отпаден материјал

Автор: Тања Илиевска

Индискиот уметник Haribaabu Naatesan создаде „Буба“ во реална големина, користејќи отпаден материјал како дел од кампањата „Think Blue“ на компанијата Фолксваген, чија цел е создавање на производи кои не се штетни за околината.Автомобил од отпаден материјалToj користи интересна метафора за да ја опише природата на неговата уметност, а тоа е концептот „мукти“ или буквално преведено од индиски, тоа значи ослободување. „Мукти“ значи ослободување од можноста за реинкарнација.


Кој било материјал да го користам, останува уметност засекогаш и не се рециклира повторно“ – објаснува тој.

Автомобил од отпаден материјалЗа оваа убава идеја да се реализира биле потребни тим од 23 луѓе, 16 дена работа и над 5.500 парчиња отпад, меѓу кој капачиња, матични плочи, тастатури, аудио касети, машини за пишување, конзерви и слични други материјали.Автомобил од отпаден материјалАвтомобил од отпаден материјалАвтомобил од отпаден материјалАвтомобил од отпаден материјалАвтомобил од отпаден материјалАвтомобил од отпаден материјал


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар