Артист црта паметни и сатирични слики коишто предизвикуваат контроверзија

Артист црта паметни и сатирични слики коишто предизвикуваат контроверзија

Гундуз Агајев е брилијантен уметник од Азербејџан кој не се плаши да го сврти вниманието кон некои од најголемите проблеми во светот. На неговите цртежи се прикажани модерни проблеми, како на пример зависноста од социјалните мрежи или нездравото впивање на информациите од телевизија.

Неговите интереси се многубројни и тој може да ги забележи проблемите во многу разни делови од општеството, како на пример религиската индоктринација уште на многу рана возраст. Тој исто така ги нагласува политичките конфликти ширум светот и според коментарите на неговите дела, на некои им се допаѓаат, но на некои не.

Гундуз учел на Државната академија за уметници во Азербејџан од 1998-ма до 2002-ра година, а неговата прва изложба ја одржал во 2004-та година. Имал изложби и надвор од државата, како на пример во Русија, Турција и Туркменистан. Како протест поради неправдата во неговата држава, тој почнал да црта и бил соочен со силен притисок. Поради ова, во 2014-та година ја напуштил Азербејџан.

1. Алчност

Артист црта паметни и сатирични слики коишто предизвикуваат контроверзија

2. Чувајте ги децата безбедни онлајн

Артист црта паметни и сатирични слики коишто предизвикуваат контроверзија

3. Жена протестира против задолжителното носење на хиџаб во Иран

Артист црта паметни и сатирични слики коишто предизвикуваат контроверзија

4. Не ми се допаѓа

Артист црта паметни и сатирични слики коишто предизвикуваат контроверзија

5. Телевизија

Артист црта паметни и сатирични слики коишто предизвикуваат контроверзија

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар