Алкохолот под микроскоп

Алкохолот под микроскоп

Кога ќе го ставите под микроскоп, алкохолниот пијалак кој најчесто е во вашата чаша изгледа многу пошарено од она што се гледа со голо око, а тоа најдобро го потврдуваат овие фотографии.

Алкохолот под микроскоп

Црвено вино

Кога пред повеќе од дваесет години, научникот Мајкл Дејвидсон забележал колку убаво изгледаат ваквите слики, решил од тоа да направи бизнис. Во тоа успеал благодарение на соработката со компанијата BevShots, а резултатот е токму оваа серија фотографии. Тие служат како идеи за дизајн на шишиња, подметачи, вратоврски, платна и прекривачи.

Алкохолот под микроскоп

Виски

Фотографиите се направени така што алкохолот се остава да кристализира на мала пластична лента, а потоа таа се става под микроскоп со поларизирана светлина. Кога светлината поминува низ кристалите се создаваат овие прекрасни бои. Тогаш веќе е лесно да се фотографира прекрасната глетка.

Алкохолот под микроскоп

Вотка

Алкохолот под микроскоп

Вотка-Тоник

Алкохолот под микроскоп

Текила

Алкохолот под микроскоп

Шампањ

Алкохолот под микроскоп

Саке

Алкохолот под микроскоп

Космополитен-Мартини

Алкохолот под микроскоп

Пина колада

Алкохолот под микроскоп

Германско светло пиво

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар