Алкохолни шишиња претворени во бебешки цуцли

Овие провокативни „алкохолни цуцли“, се дел од проектот на италијанската манекенка и дизајнерка Ана Утопија Џордано, која сака да ја покрене свеста кај луѓето за прекумерната консумација на алкохол. Имињата на познатите алкохолни пијалаци се заменети со имињата на производителите на популарните играчки за деца и наместо капаче, шишињата имаат цуцла за бебиња.

Алкохолни шишиња претворени во бебешки цуцлиАлкохолни шишиња претворени во бебешки цуцли

Шишињата не се за продажба. Тие се само дел од уметничка изложба. Ова е еден артистички проект, чија цел е покренување на општествената свест за теми како што се консумација на алкохол од страна на тинејџери и бремени жени и незаинтересираноста на некои родители за своите деца, оставајќи ги со денови да се занимаваат само со играчки и видеоигри. Шишињата немаат комерцијален карактер.“ – објаснува Ана

Алкохолни шишиња претворени во бебешки цуцлиАлкохолни шишиња претворени во бебешки цуцлиАлкохолни шишиња претворени во бебешки цуцлиАлкохолни шишиња претворени во бебешки цуцлиАлкохолни шишиња претворени во бебешки цуцли


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар