84 скулптури се појавиле на зградите во Лондон за да ја подигнат свесноста за самоубиството

84 скулптури се појавиле на зградите во Лондон за да ја подигнат свесноста за самоубиството

Во понеделникот минувачите во централен Лондон сведочеле на нешто неверојатно – 84 луѓе стоеле на работ на секоја зграда на телевизијата ITV и изгледале како да ќе скокнат. Без разлика колку реалистично изгледаат, овие мажи не се луѓе. Тие се фигури направени од уметникот Марк Џенкинс како дел од Проектот 84, кампања која бара подигнување на свеста за машките самоубиства во Велика Британија.

84 скулптури се појавиле на зградите во Лондон за да ја подигнат свесноста за самоубиството

Според добротворната организација CALM (Кампања против мизерен живот), самоубиството е најчеста причина за смрт кај мажите под 40 години во Велика Британија. Со ова на ум, организацијата го создала проектот кој ги нагласува морничавите статистички податоци – во просек, 84 мажи во Британија извршуваат самоубиство секоја недела.

84 скулптури се појавиле на зградите во Лондон за да ја подигнат свесноста за самоубиството

Секоја фигура поставена на зградите претставува вистински маж кој извршил самоубиство. Приказните на овие мажи се раскажани од нивните семејства и пријатели кои се наоѓаат на веб-сајтот на Проект 84.

84 скулптури се појавиле на зградите во Лондон за да ја подигнат свесноста за самоубиството

Организацијата се стреми да го промени разговорот кога станува збор за мажите и менталните болести. Нивната цел не е само да им помогнат на семејствата кои изгубиле некој сакан, но и да ја натераат власта да се вклучи. И покрај алармантните статистички податоци, не постои кабинет во Велика Британија одговорен за спречување самоубиства. Организацијата се обидува да го промени ова со онлајн петиција и веќе има собрано над 10.000 потписи.

84 скулптури се појавиле на зградите во Лондон за да ја подигнат свесноста за самоубиството

84 скулптури се појавиле на зградите во Лондон за да ја подигнат свесноста за самоубиството

84 скулптури се појавиле на зградите во Лондон за да ја подигнат свесноста за самоубиството

84 скулптури се појавиле на зградите во Лондон за да ја подигнат свесноста за самоубиството

84 скулптури се појавиле на зградите во Лондон за да ја подигнат свесноста за самоубиството

84 скулптури се појавиле на зградите во Лондон за да ја подигнат свесноста за самоубиството

Прочитајте го и ова отворено писмо од девојка која се обидела да изврши самоубиство.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар