15 уметници ги развеселиле ѕидовите на една детска болница во Лондон

15 уметници ги развеселиле ѕидовите на една детска болница во Лондон

Самата помисла на болница е ужасна, па уште кога ќе стигнете таму и ќе го почувствувате оној болнички мирис сместен во вообичаениот сив ентериер, веројатно секој пат би сакале да се вратите назад. А ако сте дете, тогаш воопшто нема шанси да ви се седи таму. За жал, тоа е неизбежно за младите пациенти од Кралската детска болница во Лондон. Затоа петнаесетмина уметници од организацијата Витал Артс одлучиле да донираат цртежи на ѕидовите за тие да се чувствуваат колку-толку поубаво додека се таму. Мора да признаете, резултатите се навистина убави и би сакале сите болници да бидат вакви.

Како 15 уметници ги развеселуваат дечињата од една детска болница во Лондон?

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар