15 фотографии од Лондон пред да стане големиот град што е денес

Лондон од 21-от век е познат како прекрасна метропола во која метрото и автобусите доаѓаат на секоја минута. Сепак, ако погледнете преку сообраќајниот метеж можете дека видите дека ова е град полн со историја. Погледнете како се менувал Лондон низ годините.

1. Лондон во 1616 година

(1)fotografii-od-london-pred-da-stane-golemiot-grad-koj-e-denes-kafepauza.mk

Големата зграда во позадина е катедралата Свети Павле.

2. Мостот на Лондон пред големиот пожар во 1630 година

(2)fotografii-od-london-pred-da-stane-golemiot-grad-koj-e-denes-kafepauza.mk

3. Мостот Челзи гледан од јужната страна на реката Темза, 1760 година

(3)fotografii-od-london-pred-da-stane-golemiot-grad-koj-e-denes-kafepauza.mk

4. Мапа на градот од 1675 година

(4)fotografii-od-london-pred-da-stane-golemiot-grad-koj-e-denes-kafepauza.mk

5. Метрото во изградба, 1865 година

(5)fotografii-od-london-pred-da-stane-golemiot-grad-koj-e-denes-kafepauza.mk

6. Викторијанска тезга за модерна облека, 1877 година

(6)fotografii-od-london-pred-da-stane-golemiot-grad-koj-e-denes-kafepauza.mk

7. Железната станица Педингтон, 1855 година

(7)fotografii-od-london-pred-da-stane-golemiot-grad-koj-e-denes-kafepauza.mk

Продолжува на следната страница…

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар