11-те најдобри фотографии од измината година

11-те најдобри фотографии од измината година

Можеби минатата година не беше најдобра. Изгубивме многу важни личности, имаше неколку ужасни природни катастрофи и страшни терористички напади. Но, сепак и 2017-та си имаше свои убави моменти, а важно е да ги запомниме тие моменти. Фотографите го гледаат светот со различни очи. Тие се обидуваат да ги фатат најубавите моменти и да ги споделат со светот. Неодамна жирито од престижниот натпревар за фотографија, Hasselblad Masters Awards, одбра победници во 11 различни категории. Натпреварот е отворен и за професионалци и за аматери, а се имаат пријавено рекордни 31.500 фотографи. 11-те победници добиваат нов фотоапарат кој вреди илјадници евра и се поканети на церемонија во Келн, Германија. Погледнете ги најдобрите фотографии.

1. Див свет

11-те најдобри фотографии од измината година

Американскиот фотограф Карим Илија ја добри наградата со фотографија од кит.

2. Воздушна фотографија

11-те најдобри фотографии од измината година

Хорхе де ла Ториенте од Мајами, Флорида ја доби наградата со фотографија од плажа.

3. Улична фотографија

11-те најдобри фотографии од измината година

Фотографијата со пристаниште на Бен Томас од Австралија го доби првото место во оваа категорија.

4. Пејсаж

11-те најдобри фотографии од измината година

Бенџамин Еверет од САД ја направил оваа неверојатна фотографија.

5. Венчавка

11-те најдобри фотографии од измината година

Германскиот фотограф Виктор Хамке ја добил наградата со оваа романтична фотографија.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар