11-годишно момче од Нигерија создава неверојатни хиперреалистични цртежи

11-годишно момче од Нигерија создава неверојатни хиперреалистични цртежи

Карим Варис Оламилекан е 11-годишен уметник од Нигерија. Тој брзо станува популарен благодарение не неговите реалистични цртежи. Ова младо талентирано момче моментално учи на Академијата за уметност Ејвол, се нарекува „мал уметник“ и сонува дека еден ќе ги види своите дела во музеј.

11-годишно момче од Нигерија создава неверојатни хиперреалистични цртежи

Карим црта од 6-годишна возраст, а главната тема на неговите цртежи се портрети, иако понекогаш црта и други нешта.

11-годишно момче од Нигерија создава неверојатни хиперреалистични цртежи

„Ги цртам моите пријатели. Цртам анимирани ликови, стрипови. Цртам илустрации од учебници и весници. Цртам хиперреалистични дела со молив.“

11-годишно момче од Нигерија создава неверојатни хиперреалистични цртежи

Цртежите на Карим имаат толку неверојатни детали кои не се честа појава кај 11-годишни деца.

11-годишно момче од Нигерија создава неверојатни хиперреалистични цртежи

Карим вели дека инспирацијата ја добива од сè што се случува околу него, особено од неговото семејство.

11-годишно момче од Нигерија создава неверојатни хиперреалистични цртежи

Неговите идоли се уметникот Аринзе Стенли од Нигерија, кој исто така црта хиперреалистични цртежи и ренесансниот уметник Микеланџело.

11-годишно момче од Нигерија создава неверојатни хиперреалистични цртежи

Најпознатото дело на Карим е наречено „Дневен леб“. На ова дело е прикажана личност која е во солзи и која јаде.

11-годишно момче од Нигерија создава неверојатни хиперреалистични цртежи

„Во моето семејство се работи напорно пред да се стави храна во устата. Тоа е она што ме инспирира.“

11-годишно момче од Нигерија создава неверојатни хиперреалистични цртежи

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар