10-те најдобри уметнички инсталации што ја обележаа 2018-та година

Во 2018-та видовме навистина неверојатни уметнички дела, но без сомнение врската помеѓу луѓето и природата беше доминантна тема. Сите дела на листава ги натераа гледачите да се вклучат во уметноста и да ја погледнат од друга перспектива. Многу од инсталациите имаат за цел да ја подигнат свеста за зачувувањето на околината, а голем дел од нив ни ја прикажаа природата во ново светло. Истражете ги спектакуларните инсталации од оваа година коишто се издвоија од останатите.

1. „Coralarium“ од Џејсон ДеКаирес Тејлор

10-те најдобри уметнички инсталации што ја обележаа 2018-та година

Британскиот вајар се залага за околината преку неговите уметнички дела. Одново и одново тој го восхитува светот со неговите разновидни водни инсталации, започнувајќи од бетонски фигури, па сè до подводен музеј. Во 2018-та година тој направи подводна галерија со скулптури наречена „Coralarium“. Оваа огромна коцка е направена од рН неутрален челик кој служи и како вештачки гребен кој ги привлекува морските суштества.

„Тоа е како превртена зоолошка. Во градовите одиме и гледаме затворени животни. Овој пат ние сме како туристи, но ние сме во кафез, а морскиот свет може да дојде и да нè гледа.“

За жал, инсталацијата била уништена од властите во Малдиви во септември. Сметале дека делото е навредливо за Исламот поради прикажувањето на човечки форми.

2. „Confluence (Our Changing Seas V)“ од Кортни Матисон

10-те најдобри уметнички инсталации што ја обележаа 2018-та година

Артистката Кортни прави керамички дела со цел да ја подигне свесноста за заштитата на сината планета. Како дел од програмата „Уметност во амбасадите“, таа ја направила инсталацијата „Confluence (our Changing Seas V)“ за амбасадата на САД во Индонезија.

Како и другите дела од овој серијал, инсталацијата ја претставува ранливоста на коралниот гребен. Таа ги прикажува ефектите од избелувањето на коралите преку група корали, школки и морски сунѓери кои полека се претвораат во скелети. Кортни се надева дека ќе привлече внимание кон проблемот и дека ќе ги охрабри луѓето да најдат решение.

„Можно е коралните гребени да заздрават дури и од избелувањето, ако се обединиме и ја намалиме заканата што ја претставуваме. Можеби ако повеќе луѓе ги ценат неверојатните гребени во Индонезија, ќе се обидеме да ги зачуваме за идните генерации.“

3. „Skyscraper (the Burges Whale)“ од StudioKCA

10-те најдобри уметнички инсталации што ја обележаа 2018-та година

Оваа инсталација со висина од 11 метри има за цел да го покаже размерот на проблемот со загадувањето од пластика. Споменикот е направен од 5 тони отпад собран од Тихиот и Атлантскиот Океан. Студиото решило да ја нарече инсталацијата „Облакодер“ поради големината на китот. Со висина од 4 ката, скулптурата ги надминува средновековните градби околу каналот во Бруж и е совршен симбол за големиот проблем.

„Китот кој излегува од водата е првиот облакодер од морето. Како најголем цицач во водата, изгледаше како правилната форма за нашето дело со цел да го покажеме размерот на проблемот.“

4. „Troll Hunt“ од Томас Дамбо

10-те најдобри уметнички инсталации што ја обележаа 2018-та година

Оваа инсталација ја сочинуваат 6 тролови кои се појавиле во Илиноис во текот на летото. Овие фигури се направени од собрано дрво и ја покажуваат способноста на артистот да направи што било од ѓубре. Скулптурите имаат височина од 4,5 до 18 метри и иако се огромни, Томас умешно ги сокрил во шумата, па дури и направил прирачник со кој можете да ги најдете. Иако се очекувало инсталацијата да ја „преживее“ само 2018-та година, ќе можете да ја посетите и во новата година. Во зависност од времето, скулптурите можат да опстанат дури и до летото во 2019-та година.

5. „GaiaMоtherTree“ од Ернесто Нето

10-те најдобри уметнички инсталации што ја обележаа 2018-та година

Концептуалниот артист ја истражува конструкцијата на социјалниот простор и природниот свет така што нуди физичка интеракција и сетилно искуство. Неговата инсталација се појавила во Централната станица во Цирих во 2018-та година. Огромното ремек-дело ги кани посетителите да влезат внатре и да избегаат од гужвата на станицата. Штом ќе влезат, тие можат да го набљудуваат делото од друга перспектива и да го почувствуваат другиот интерактивен слој – мирисот.

„Гранките“ на дрвото се прицврстени со вреќи со зачини и можете да почувствувате мирис на куркума, каранфилче, кумин и бибер.

„Целта е да го забавиме нашето време за да имаме време да вдишеме и да го почувствуваме животот во нас. Целта на делото е интимноста.“

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар