03 мај 2018 | Кафе пауза

Интересно истражување: Безвремен музички хит што помага при борбата со депресија

Научниците дошле до интересни податоци дека музиката и пеењето го забрзува развојот на мозочните функции и им помага во борбата против депресијата, особено кај децата.

5 ситуации во кои дури и најсилните жени едноставно мора да се откажат

Упорноста и вложувањето труд без разлика на исходот се вредни квалитети, но понекогаш сите ние мора да научиме како да кажеме „Доста е!“

ТВ серија: Стар Фолс (Star Falls)

Тинејџерка се обидува да натера холивудска ѕвезда да се заљуби во мајка ѝ

Фотограф од Финска прави неверојатни фотографии со лисици

Финскиот фотограф Оси одамна открил нова љубов – дивите лисици, а неговите фотографии навистина го доловуваат тоа.

Дали знаете дека со одредена храна може да предизвикате рана менопауза?

На кој начин самите можете да предизвикате рано завршување на месечните циклуси?

Елон Маск ги истакнува најважните правила за продуктивност на работното место

Низ годините Елон открил поедноставни начини да ја зголеми својата продуктивност...

6 случајни откритија што засекогаш ја промениле историјата на човештвото

Многу од големите откритија што ја промениле историјата се случиле ненадејно, а овие случајни изуми целосно ја промениле нашата реалност.

Како до беспрекорен изглед со најпопуларната боја на кармин за оваа сезона?

За девојките кои сакаат да експериментираат со храбар и несекојдневен изглед.

5 начини на кои несвесно се однесувате понижувачки кон менталните нарушувања

Не учествувајте во стигматизирањето и тривијализирањето на менталните нарушувања.

Неколку совети за заштита на вашата коса од високите летни температури

Летната нега на косата треба да започне уште пред да отидете на одмор.

10 трикови за природно отстранување на темната кожа од колената и лактите

Акумулацијата на мртва кожа, триењето, изложеноста на сонце или хормоналната нерамнотежа можат да бидат причина за појава на темна кожа на колената и лактите.

Како да ги намалите грижите, анксиозноста и токсичните мисли?

Една возрасна личност поминува 80% од времето мислејќи на грешките од минатото и грижејќи се за иднината.
12