09 октомври 2017 | Кафе пауза

Дали некогаш сте се запрашале зошто се чешкате по главата додека размислувате?

Започнувате да размислувате па забележувате дека се чешкате, а тоа секогаш го правите несвесно и немате поим зошто.

Внимавајте на овие 8 знаци, бидејќи тие се јавуваат еден месец пред инфарктот

Многу од овие симптоми се поврзани со стресот или едноставно со заморот и затоа поголемиот дел од пациентите не ги препознаваат како аларм пред инфаркт.

Откријте колку сте здрави со помош на овие 5 лесни тестови

Овие пет лесни тестови ќе ви помогнат за само неколку минути да ја проверите вашата здравствена состојба.

10 едноставни трикови кои ќе ве претворат во модна ѕвезда

Нека во текот на оваа есен сите очи бидат вперени во вас.

Погледнете го овој прекрасен розов дијамант, што е вториот по големина во светот

Небрусениот розов дијамант е најскапиот дијамант кој е откриен досега во рудниците „Алроса“.

Како да го задржите вашиот фокус кога сте бомбардирани со нотификации од социјалните мрежи?

Помеѓу телефонот кој постојано ѕвони, големиот број нотификации од сите апликации и постојаните пораки, сигурно се чувствувате како да не можете да пронајдете мир.

5 физички активности кои се одлични за вашето ментално здравје

Сигурно нема потреба да ви кажуваме колку е важна физичката активност за вашето здравје. Но, натрупаниот распоред ретко ви дозволува да одвоите време за вежбање.

10 писатели кои твореле под дејство на дрога

Обично ни е нормално за актерите, музичарите и режисерите да имаат лоши навики. Сепак тоа се креативни луѓе. Но кога станува збор за писателите, малку ни е потешко да им ги препишиме овие навики

Да седам ил да се селам: Зошто младите од Македонија мечтаат за живот во странство?

Дали би ги оставиле сите ваши пријатели, семејството и сиот ваш живот само за да побегнете од Македонија? За жал, многумина би одговориле потврдно.

Најлошите карактеристики на секој хороскопски знак (и како да се справите со нив?)

Оние кои имаат поголемо познавање за астрологијата, сигурно се запознаени со основните карактеристики на знаците – Биковите се мрзливи, Раковите се со променливо расположение и слично. Но, како се поврзани добрите и лошите особини на секој знак?

Психолозите откриваат: Спаѓате во најретката група луѓе доколку имате барем една од овие особини!

Овој карактер е исклучително редок, а само 2% од луѓето во светот може да се пофалат со таа посебна комбинација на особини.

Италијанките ги одобрија: 15 кратки правила за совршен оброк со тестенини

Поголемиот дел од нас барем еднаш неделно ужива во тестенини, а еве како да ги подготвите совршено.
12