10 писатели кои твореле под дејство на дрога

10 писатели кои твореле под дејство на дрога

Обично ни звучи сосема нормално кога ќе чуеме дека актерите, музичарите и режисерите имаат лоши навики. Сепак тоа се креативни луѓе. Но кога станува збор за писателите, малку ни е потешко да им ги препишеме овие навики. Сепак, некои од најдобрите литературни дела биле напишани под дејство на дрога. Погледнете за кои станува збор.

1. Стивен Кинг и 80-тите

(1)10-pisateli-koi-tvorele-pod-dejstvo-na-droga-kafepauza.mk

Стивен Кинг не се ни обидува да го сокрие фактот дека поголемиот дел од книгите ги напишал под дејство на кокаин. Покрај тоа, тој не се сеќава како напишал многу од неговите дела. Во едно интервју тој изјавил дека користел кокаин од 1978 до 1986 година, период во кој напишал 10-тина новели. Некои од нив се „Тоа“ (It), „Темната кула“ (The Dark Tower) и „Гробишта за миленици“ (Pet Sematary).

2. Кен Кеси и ЛСД

(2)10-pisateli-koi-tvorele-pod-dejstvo-na-droga-kafepauza.mk

Во 1959 година, Кеси работел како асистент на психијатар во една болница. Сеќавањата од ова искуство ги искористил во познатата „Лет над кукавичкото гнездо“ (One Flew Over The Cuckoo’s Nest). Додека работел овде тој бил дел од некои експерименти. Во овој период се истражувало дејството на дрогата ЛСД на човечкото тело. Во 1964 година, тој направил вистинска психоделична револуција кога го создал друштвото „Merry Pranksters“ кое ја прославило дрогата ЛСД. Тие организирале огромни забави на кои се дрогирале.

3. Жан Пол Сартр и неговата диета

(3)10-pisateli-koi-tvorele-pod-dejstvo-na-droga-kafepauza.mk

Според Ани Коен Солал која ја напишала биографијата на овој егзистенцијалист, „диетата“ на Жан се состоела од: 2 кутии цигари, неколку лулиња, 1/4 шише жесток пијалак, 200 милиграма амфетамини, 15 грама аспирин, едно пакување барбитурати, и околу 20 милиграма кордран (мешавина од амфетамини и аспирин). Писателот умрел на 74 години.

4. Писателите во годините на Новата економска политика

(4)10-pisateli-koi-tvorele-pod-dejstvo-na-droga-kafepauza.mk

После револуцијата во Русија, било многу полесно да набавите кокаин отколку шише вотка. Не постоел закон кој го забранувал, па се продавал во маркетите и во продавниците за цигари. Можеби од овде потекнува митот дека најдолгата романса на Владимир Мајаковски била со кокаинот. Иако оваа информација не е потврдена, сепак е возможно.

5. Чарлс Дикенс и Викторијанската ера

(5)10-pisateli-koi-tvorele-pod-dejstvo-na-droga-kafepauza.mk

Дикенс живеел во Викторијанската ера, период во кој користењето дрога (опиум и кокаин) било популарно, достапно и не било забрането од лекарите. Понекогаш овие дроги биле препишувани и како антидепресиви. Познатиот писател бил зависник. Кога ќе се земат предвид сеќавањата на луѓето кои го познавале за неговите визии и чудното однесување, дури и „Божиќна приказна“ (A Christmas Carol) ќе ви изгледа морничаво.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар