Откријте колку сте здрави со помош на овие 5 лесни тестови

Во денешно време не е лесно да го зачуваме нашето здравје. Храната е со лош квалитет, воздухот е загаден, сите ние сме под стрес, а имаме сѐ помалку време за физички активности. Сето ова остава големи последици на нашето здравје, започнувајќи од срцето, градите, преку зголемениот холестерол и маснотии во крвта. За среќа, постојат некои сигнали кои можат да ни укажат дека е вистинско време да го посетиме нашиот доктор.

1-otkrijte-kolku-ste-zdravi-so-pomosh-na-ovie-5-lesni-testovi-www.kafepauza.mk_

Следните пет лесни тестови ќе ви помогнат за само неколку минути да ја проверите вашата здравствена состојба.

1. Ниво на холестерол

Внимателно погледнете ги вашиот горен и долен очен капак.

2-otkrijte-kolku-ste-zdravi-so-pomosh-na-ovie-5-lesni-testovi-www.kafepauza.mk_

Доколку забележите бели точки околу очите, тоа значи дека нивото на холестерол во крвта е зголемен.

3-otkrijte-kolku-ste-zdravi-so-pomosh-na-ovie-5-lesni-testovi-www.kafepauza.mk_

2. Тироидна жлезда

Исправете ги вашите раце со палците свртени надолу. Потоа на рацете ставете лист хартија.

4-otkrijte-kolku-ste-zdravi-so-pomosh-na-ovie-5-lesni-testovi-www.kafepauza.mk_

Проверете дали хартијата се тресе. Ако забележите благо треперење, тоа може да значи дека имате проблеми со ендокринот систем.

5-otkrijte-kolku-ste-zdravi-so-pomosh-na-ovie-5-lesni-testovi-www.kafepauza.mk_

3. Бели дробови

Запалете свеќа и застанете на еден метар од неа. Обидете се да ја изгасете.

6-otkrijte-kolku-ste-zdravi-so-pomosh-na-ovie-5-lesni-testovi-www.kafepauza.mk_

Успеавте да ја изгасите од првиот обид? Ако да, имате гради на 20-годишник.

7-otkrijte-kolku-ste-zdravi-so-pomosh-na-ovie-5-lesni-testovi-www.kafepauza.mk_

Колку повеќе морате да ја приближувате, толку вашите гради се во полоша состојба.

8-otkrijte-kolku-ste-zdravi-so-pomosh-na-ovie-5-lesni-testovi-www.kafepauza.mk_

Преминете на следната страница за останатите тестови…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар