Легендата за создавањето на неверојатните водопади Игуасу

Овие водопади се наоѓаат на реката Игуасу, која поминува на границата помеѓу Бразил и Аргентина. Водопадите ја делат реката на горна и долна. Најголемиот дел од неа поминува низ Бразил. Името Игуасу доаѓа од гваранскиот јазик, што во превод значи голема вода. Со само еден поглед на овие водопади, ќе сфатите дека нивното име воопшто не е преувеличување.Легендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуСпоред локалната легенда, Бог се заљубил во една прекрасна млада девојка која се викала Наипи и планирал да се ожени со неа. Но, таа немала исти чувства кон него и пробала да избега со нејзиниот смртник-љубовник Тароба во кану на реката Игуасу. Гневен, Бог ја пресекол реката на два дела, создавајќи водопади и притоа осудувајќи ги љубовниците на вечно паѓање.Легендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади ИгуасуЛегендата за создавањето на неверојатните водопади Игуасу


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар