Зошто треба да одите боси?

Зошто треба да одите боси?

Топлите денови се одлични за да им дадете слобода на вашите стапала и да чекорите боси. Со тоа што ќе одите боси по трева или песок, им дозволувате на вашите стапала да дишат и да добиваат природен третман кој ја стимулира акупресурната точка преку која овозможувате позитивна стимулација на целото тело.

zoshto-treba-da-odite-bosi-kafepauza.mk

Зошто е тоа така и кои се предностите?

  1. Стапалата се полни со нервни завршетоци кои се поврзани со сите витални органи во телото
  2. Протокот од стапалата до органите низ кој тече биоелектрцитет, креира мрежа од меридијани слична на нашиот крвоток
  3. Делува на разни болки
  4. Тоа е природен аналгетик
  5. Го доведува телото во рамнотежа

Поврзаност на стапалата и органите:

  • Делот околу прстите – главата, вратот и централниот нервен систем
  • Средниот дел – белите дробови, срцето, цревата, црниот дроб и слезината

Напомена:

Одењето на плажа и чекорењето по каменчиња во првите денови може да биде многу болно, но таа болка ви го покажува местото на стапалото кое е во блокада. Затоа, кога ќе заминете на одмор, шетајте боси на плажа и ослободете се од тешкотиите и од стресот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Верува во луѓето и сака да ги разбира. Музиката – страст, кафето – љубов. Позитивна личност и ја гледа добрата страна и во најлошите работи. Невозможното е возможно кога ќе се открие вистинскиот пат.

Поврзани содржини

Остави коментар