Зошто секогаш треба да целите и до 10 пати повисоко?

Зошто секогаш треба да целите и до 10 пати повисоко?

Некои луѓе сметаат дека овој метод може да ве демотивира, но сепак треба да размислите за него. Сите луѓе се справуваат со граници кои самите си ги поставуваат, без притоа да сфатат дека можат да постигнат многу повеќе. Па кога ќе си поставите некоја цел, поставете ја повторно, но овој пат целите и до 10 пати повисоко. Како инаку би се труделе повеќе? Овие совети ќе ви помогнат во тоа.

zoshto-sekogash-da-celte-10-pati-povisoko-kafepauza.mk

1. Зголемете го вашиот напор за 10 пати. Почнете со истата идеја, но овој пат вложете 10 пати повеќе.

2. Пишувајте имејлови и добивајте повици 10 пати повеќе од другите.

3. Кога ги потценувате вашите енергија и труд, вашиот ум ќе се откаже и нема да ја имате потребната мотивација за да ја постигнете целта.

4. За напор е потребно повеќе отколку што мислите.

5. Не ја намалувајте целта, зголемете го вашиот труд! Кога ќе почнете да се откажувате, вие ја губите мотивацијата. Ова ќе ве тргне од патот, па мора да ги промените вашите мисли.

6. За да постигнете успех важно е да вложите колку што е потребно.

7. Правилните одлуки во правилно време полека, но сигурно ќе ве доведат до успех.

8. За сè е потребно повеќе работа отколку што мислите.

9. Ако сакате да добиете заслуга кога ќе успеете, треба да добиете заслуга и кога нема да успеете. Преземете одговорност!

10. Ако вие сте проблемот, вие сте и решението.

11. Потребно е да ја сакате вашата цел.

12. Размислувајте различно.

13. Кога ќе го намалите успехот што го посакувате, ќе ја намалите и желбата за успех.

14. Целта нека ви биде 10 пати повисока од она што мислите дека го сакате.

15. Направете 10 пати повеќе од она што сметате дека треба да биде направено.

16. 10 пати повеќе мисли, 10 пати повеќе делување.

17. Немојте да станете жртва на околностите.

18. Поставете цел повисока од она што можете да го замислите. Немојте да ги потценувате вашите способности.

Погледнете ги и правилата за успех на познатата Опра Винфри.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар