Живот

Автор: Eлена
(поднесено преку „Предложи содржина“)Живот
Зошто е животот толку тежок? Или пак срцето е она што многу сака?
Што ако некоја шанса не успееме да ја фатиме со рака?
Постои ли живот после смртта, има ли пекол и рај? Каде ќе биде нашиот крај..
Што ако нешто се згреши, кога на крајот сè ќе се реши.
Понекогаш е потребно да нè крене голем бран за на крај да уживаме во мирниот океан.
Потребен ли е стравот во нас дека животот може да ни згасне за час?
Колку ќе бидеме среќни ако за сè се грижиме, ако мируваме во место и не се движиме.
Живот ли е тоа така, ако сè се добива без мака.
Која ќе биде нашата цел ако за тоа што го сакаме не вложиме ни дел.
Што и да правиш верувај во себе, и никогаш не гледај го тој пред тебе.
Слушај ги твоите мисли, а не на некој друг и не оставај сè да се врти во круг.
Зграпчи го секој момент што животот ти го дава и за сè двапати размисли со твојата глава.
Никој не е толку верен како што се прави, сите твои муабети еден ден на виделина ќе ги стави.
И секој твој совет ќе го искористи против тебе, затоа што така ќе се прави горд со самиот себе.
И после сè што си направил треба себеси да се цениш, колку и да си различен имај свое јас и немој да се смениш.

Сакате и вашиот текст да биде објавен на Кафе паузаПишете ни.

———————————————————————————————————————————————————————
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

 1. bazee Reply

  Bravooo :))

 2. K. Reply

  Преубаво е, браво!!

 3. milena Reply

  super ste

 4. peyote Reply

  kazano na vistinski nacin

 5. elena atanasovska Reply

  Fala vi za komentarite 🙂

 6. marijana Reply

  uhu bravi dade super e ova <3

Остави коментар