Здравјето на прво место: Направете домашен чипс од кељ

Здрав чипс што ќе ја намали вашата потреба за грицки

zdravjeto-na-prvo-mesto-napravete-domashen-chips-od-kelj

Потребни состојки:
  • 200 грама кељ со отстранети дршки
  • 4 лажици кокосово масло
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажица нутритивен квасец
  • 1/2 лажичка лук во прав
Начин на подготовка:

Измијте го и исушете го кељот. Отстранете ги лисјата од дршките и вените, како и сите делови што сметате дека би ви биле тешки за грицкање. Во мал сад ставете ги солта, квасецот и лукот во прав и добро измешајте ги. Потоа, сипете им масло на лисјата од кељ, па просејте им и од мешавината со солта. Пржете на пареа околу 3 минути, свртете ги на другата страна и пржете уште околу една минута.

Совет: Поделете го кељот на две половини при подготовката за да добиете повкусен чипс.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар