Вкусни крофни со чоколаден прелив и шеќер во прав

Најдобриот начин да се заокружи еден оброк, се разбира, претставува десертот. Па, еве една интересна и вкусна идеја како да го засладите вашиот денешен ручек.

Крофни со чоколаден прелив

Потребни состојки:

1. За тестото:

 • 500 грама брашно
 • 1 кафена лажичка сол
 • 1 кафена лажичка шеќер
 • 3 кафени лажички сув квасец
 • 2 кафени лажички топено чоколадо
 • 1 јајце
 • 4 кафени лажички масло
 • 250 милилитри чоколадно млеко

2. За преливот:

 • 500 милилитри млеко
 • 3 кафени лажички рендана лимонова кора
 • 80 грама чоколадо

3. За декорација:

 • Шеќер во прав
Начин на подготовка:

Во длабок сад насејте го брашното и додајте ги сувите состојки. Стоплете го чоколадното млеко, додајте ги стопеното чоколадо, маслото и јајцето, па соединете ги со сувиот дел и направете мазно тесто. Тестото покријте го со памучна крпа и оставете го да нарасне. Кога ќе нарасне, развлечете го нежно со сукало и со кружен калап или чаша поделете го на кругови.

Премачкајте го плехот и наредете ги крофните. Оставете ги да одморат уште 10 минути. За тоа време згответе го млекото, шеќерот, лимоновата кора и чоколадото. Рерната загрејте ја на 180 или 200°C и со врелиот прелив полијте ги крофните. Печете додека крофните не поруменат и не го впијат целиот прелив. Готовите крофни посејте ги со шеќер во прав и послужете.

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар