Вкусен десерт: Ролат во форма на солза

Вкусен десерт: Ролат во форма на солза

Изненадете ги вашите најблиски со овој вкусен десерт кој никого нема да го остави рамнодушен

Вкусен десерт: Ролат во форма на солза

Потребни состојки:
За кората:
 • 6 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 40 грама какао
 • 3 лажици брашно
 • 1 пакување прашок за печиво
За првиот фил:
 • 150 грама мелени ореви
 • 5 лажици млеко
 • 4 лажици шеќер во прав
 • 2 ванилини шеќери
 • 250 грама маргарин
За вториот фил:
 • 100 грама мелени бисквити
 • 100 грама мелени наполитанки
 • 100 грама чоколадо
 • 150 грама маргарин
За глазурата:
 • 100 грама чоколадо
 • 100 грама маргарин

Вкусен десерт: Ролат во форма на солза

Подготовка на кората:

Изматете ги жолчките со шеќерот. Додадете ги какаото, брашното и прашокот за печиво и полека помешајте со лажица. На крајот додадете го шамот од белки и лесно смешајте го. Плехот обложете го со хартија за готвење, а потоа во него ставете ја подготвената смеса за кора. Печете во рерна, на 180°C, додека тестото не порумени. Извадете ја печената кора на работна површина и со сукало завиткајте ја, така што едниот крај ќе се спои со другиот. Оставете да се излади.

Подготовка на првиот фил:

Прелијте ги оревите со врело млеко и оставете ги малку да се изладат. Посебно сматете ги маргаринот со шеќерот во прав и ванилиниот шеќер и потоа соединете ги со изладените ореви.

Подготовка на вториот фил:

Во сад за готвење, на пареа стопете ги чоколадото и маргаринот. Тргнете ги од ринглата и додадете ги мелените бисквити и наполитанките.

Финална постапка:

Израмнете ја кората и премачкајте ја со првиот фил. Во средината ставете го вториот фил и потоа повторно завиткајте ја кората. Чоколадото растопете го со маргаринот и со добиената глазура премачкајте го ролатот целосно. По желба, завршете со шеќер во прав.

Совет: За подобро превиткување на кората користете дебело сукало или шише.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар