Убавици кои го рушат стереотипот за манекенските пропорции

Убавици кои го рушат стереотипот за манекенските пропорции

На модните писти обично чекорат девојки со одредени мали пропорции кои се бараат од нив, а нивниот изглед е наметнат како идеал за убавина од страна на модната индустрија и медиумите. Тоа придонесува голем број жени бескрајно да се трудат да дојдат до пропорциите на витките манекенки, иако природната градба на нивното здраво тело не им го овозможува тоа. Од оваа причина, а и поради зголемената свест кај жените и потребите на индустријата, сè повеќе популарни стануваат манекенките со поголеми пропорции.

Убавици кои го рушат стереотипот за манекенските пропорции

Овие убавици ги рушат поставените стереотипи за манекенските пропорции. Нив не ги собира во малите фустани наменети за слабите девојки, но тоа не фрла сенка на нивниот прекрасен изглед. И покрај тоа што не одговараат на сè уште владејачкиот идеал за женска убавина во нашата култура, тие ја прифаќаат својата раскошна убавина и женствени облини. Овие девојки немаат вишок килограми, туку само се чувствуваат убаво во своја кожа, прекрасни какви што ги создала природата. Ова се дел од најпознатите од нив.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

 1. SexyAndIKnowIt Reply

  Може и Миа Тајлер (сестрата на Лив Тајлер) слободно да се вклучи во постов. 🙂

 2. :) Reply

  jas ne se soglasuvam so ova…se znae kakva treba da bide manekenka be slaba vitka ubava a ne krmacha kako ovie -.-

  • Маја Reply

   хахаааахха крмача. божеее

 3. Ana Reply

  A toa sto se debeli toa e drugo. Ajde sega i vo borba so anoreksicnosta modnata industirja ke pocne da ni nametnuva deka saloto e in. -.-

 4. skopjanka Reply

  tuka se misli za zdavi luge, a ne za devojki ko osven krastavica nisto drugo ne stavat vo usta…jas sum za zdravo telo i dodeka uzivam vo ishranata da sim komotna i da ne prebrojuvam kalorii…uzivane vo ishranata e i dobar antidepresiven lek, no bez preteruvanje…bravo za devojkite, i dosta nekoi ludaci od modnata industrija ni kontroliraat i kolku da jademe.

  • MolIca Reply

   Jas uzivam vo hranata i sepak sum slaba, mozebi e genetika. Ama spored mene da bidesh zdrav treba da izgledash i fit, ako vnesuvash zdrava hrana nevozmozno e da stanesh valva. Devojkite se ubavi ama mislam deka treba da se pogrizat za nivnoto telo imaat malku vishok, slabeenjeto ne znachi gladuvanje so pravilna ishrana i fizichka aktivnost moze se da se postigne.

 5. Deko Reply

  Bucinja…

 6. svetlana Reply

  sekoj maz,znaci maz,ne nekoe prle sto nema samodoverba,pokraj sebe ima osobi kako ovie pogore a ne anoreksicni,taka barem kazuvaat onie sto jas gi poznavam

Остави коментар