Тортиљи со шумско овошје за појадок? Може!

Познатиот британски шеф Џејми Оливер веќе со години во својот фокус го има подигнувањето на свеста за здравата исхрана, како и рушење на мислењето дека таа е скапа или комплицирана. Со своите серија рецепти продолжува да нуди едноставни опции за секој ден, а ние одлучивме да ви предложиме еден утрински. Станува збор за тортиљи со јогурт, зеленчук и семки кои изгледаат доста примамливо.

1-tortilji-za-pojadok-mozhe-www.kafepauza.mk_

Потребни состојки:

  • 1 мандарина (може и портокал)
  • 1 тортиља (по можност интегрална)
  • 1 лажичка какао во прав
  • 2 лажички јогурт
  • 1 зрела банана
  • 1 шака шумско овошје по желба
  • 1 лажичка печени семки по желба

Подготовка:

1. Пресечете ја мандарината (или портокалот) на половина. Од едната половина исцедете го сокот и додајте малку какао во прав. Добро протресете ги овие состојки со затворен капак.

2. Во смесата додајте го јогуртот и повторно протресете.

3. Раширете ја тортиљата и рамномерно премачкајте ја со смесата.

4. На средината од тортиљата ставете ја банана и започнете лесно да ја гмечите со виљушка, но повторно внимавајте рамномерно да ја распоредите.

5. На крај, тортиљата посипете ја со шумско овошје и семки, па пресечете ја на четвртини и замотајте ја по желба.

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар