Торта од кекси на која не ѝ треба печење

Торта од кекси на која не ѝ треба печење

Слатко задоволство богато со многу фил и неодолив шмек на кафе

torta-od-keksi-na-koja-ne-i-treba-pechenje-kafepauza.mk

Потребни состојки:
  • 400 г кекси по избор
  • 3 дл сварено слатко црно кафе
  • 250 грама путер
  • 8 јајца
  • 250 г чоколадо
  • 250 г шеќер во прав
Начин на подготовка:

1. Белките одвојте ги од жолчките и матете ги додека не добиете цврст шлаг. Чоколадото стопете го на пареа.

2. Во соодветен сад изматете ги пенесто путерот и шеќерот во прав. Додајте ги жолчките и стопеното чоколадо, па потоа добро измешајте.

3. На крајот додајте го шлагот од белки и полека промешајте со дрвена лажица.

4. Во изладеното црно кафе потопувајте ги кексите и наредете ги на тацна за торта.

5. Врз кората од кекси, нанесете половина од подготвениот фил и рамномерно распоредете го. Истата постапка повторете ја уште еднаш за да се потроши материјалот.

6. Филуваната торта премачкајте ја со остатокот од фил и декорирајте по желба.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар