Топчиња за изгореници: Супер спас кога ќе претерате со сончањето

Кога ќе претераме со сончањето, изгорениците може да бидат многу болни, но и вистинско малтретирање во првите неколку дена. За да ја смирите болката, ви ги препорачуваме овие топчиња за капење.

1-topchinja-za-izgorenici-super-spas-koga-kje-preterate-so-sonchanjeto-www.kafepauza.mk_.jpg

Потребни состојки:
  • 200 г сода бикарбона
  • 240 г горчлива сол
  • 120 г лимонска киселина
  • Малку овес
  • 1 лажица ливчиња од зелен чај
  • 1 лажица цветови од лаванда
  • 1-2 лажици кокосово масло
  • Етерични масла по избор
Начин на подготовка и употреба:

Сите состојки измешајте ги, а потоа оставете ги да отстојат два часа. На крај формирајте топчиња. Ставете ги топчињата во кадата пред да започнете да се бањате, а вашата „изгорена“ кожа ќе ви биде благодарна.

Погледнете ја деталната постапка во видеото.

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар