Топчиња за изгореници: Супер спас кога ќе претерате со сончањето

Топчиња за изгореници: Супер спас кога ќе претерате со сончањето

Кога ќе претераме со сончањето, изгорениците може да бидат многу болни, но и вистинско малтретирање во првите неколку дена. За да ја смирите болката, ви ги препорачуваме овие топчиња за капење.


1-topchinja-za-izgorenici-super-spas-koga-kje-preterate-so-sonchanjeto-www.kafepauza.mk_.jpg

Потребни состојки:
  • 200 г сода бикарбона
  • 240 г горчлива сол
  • 120 г лимонска киселина
  • Малку овес
  • 1 лажица ливчиња од зелен чај
  • 1 лажица цветови од лаванда
  • 1-2 лажици кокосово масло
  • Етерични масла по избор
Начин на подготовка и употреба:

Сите состојки измешајте ги, а потоа оставете ги да отстојат два часа. На крај формирајте топчиња. Ставете ги топчињата во кадата пред да започнете да се бањате, а вашата „изгорена“ кожа ќе ви биде благодарна.

Погледнете ја деталната постапка во видеото.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар