Силните личности не се плашат од својата слабост

Силните личности не се плашат од својата слабост

Да бидете силни не е титула, тоа е начин на живот. Тоа е бројот на удари кои успешно сте ги примиле, како и мерило за тоа колку пати повторно сте застанале на нозе. Силата не се мери со физички показатели. Маже да се одреди со тоа колку пати сте се издигнале од дното, а притоа не сте го изгубиле достоинството.

Силните личности не се плашат од својата слабост

Силните луѓе не се плашат од своите слабости бидејќи ги прифаќаат и никогаш не стануваат нивни робови. Нив не им е страв од грешка бидејќи преземаат одговорност за своите постапки и почнуваат од почеток, одново и одново.

Силните луѓе не губат вера бидејќи знаат да се заблагодарат за оние искуства кои им оставиле рана на душата. И тие плачат, доживуваат порази, разочарувања и очај. Но, никогаш не се предаваат.

Силните луѓе веруваат во љубов бидејќи знаат дека таа спасува кога животот нема смисла. Бескрајната моќ на силата може да се спознае само преку љубовта.

Не е точно дека силен дух имаат само оние кои успеале да ги победат своите чувства и живеат само со разумот. Вистински силен е оној кој научил да живее со срцето, притоа не престанувајќи да го слуша својот разум.

Некој можеби смета дека оваа рамнотежа е премногу идеална за да биде реална. Можеби навистина е така. А можеби не сте се запознале доволно за да бидете сигурни во силата на вашата љубов. И ако ги имате овие карактеристики, вие без сомнение сте ментално силна личност!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар