Што значи кога вашиот пулс е повисок или понизок од нормалната граница?

Бројот на отчукувања на срцето во минута е различен за секого, но најчесто е помеѓу 60 и 80 удари во минута. Кога ќе почувствувате дека вашето срце чука побрзо или побавно од нормалната граница, важно е да знаете што кажува тоа за вашето здравје.

Што значи кога вашиот пулс е повисок или понизок од нормалната граница?

Забрзано чукање на срцето

Забрзаното чукање на срцето е познато како тахикардија. Кај возрасните луѓе ова значи срцето да чука над 100 пати во минута. Сепак, на ова може да влијае возраста, како и целокупното здравје. Постојат разни типови на тахикардија и се разликуваат по тоа на кој дел од срцето влијаат. Ова се причините за забрзано чукање на срцето:

 • Лоша состојба на организмот
 • Анксиозност или стрес
 • Замор
 • Консумирање премногу кофеин
 • Консумирање премногу алкохол
 • Нерамнотежа на електролити
 • Треска
 • Интензивни вежби или зголемена физичка активност
 • Несакани ефекти од некои лекови
 • Претерано пушење
 • Употреба на одредени видови дрога

Забавено чукање на срцето

Кога срцето чука побавно од нормално, тогаш станува збор за брадикардија. Ова се случува кога срцето чука помалку од 60 пати во минута. За атлетичарите и физички активните луѓе нормалниот пулс може да изнесува под 60 удари во минута. Во спротивно, може да станува збор за некакво здравствено нарушување. Ова се причините за забавено чукање на срцето:

 • Несакани ефекти од некои лекови
 • Нерамнотежа на електролити
 • Апнеа
 • Лоша состојба на организмот
 • Вродени срцеви маани
 • Болести на крвните садови
 • Хипертироидизам
 • Срцев удар

Доколку забележите дека вашиот пулс е над 100 или под 60 удари во минута, најдобро е да се обратите кај вашиот лекар. Исто така обрнете внимание и на симптомите како плитко дишење, губење свест, вртоглавица, треперење и болка во градите.

Погледнете кои се предупредувачките знаци дека вашето срце не работи како што треба.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар