Што треба да направите кога се чувствувате отфрлени и осамени?

Што треба да направите кога се чувствувате отфрлени и осамени?

Сите понекогаш минуваме низ тешки периоди во животот кога се чувствуваме осамени, несфатени и отфрлени од светот. Некои луѓе полесно се соочуваат со проблемите и ги надминуваат потешкотиите, но за некои тоа претставува вистински предизвик. Овој метод е за сите оние кои растеле без никој да им каже дека се единствени и посебни, дека се способни да постигнат сѐ што ќе посакаат и дека е нормално да сонуваат нешта надвор од границите на општествените норми и правила. Станува збор за позитивни афирмации кои водат до чувство на внатрешен мир и среќа.

Што треба да направите кога се чувствувате отфрлени и осамени?

Во текот на растењето и созревањето, љубовта на блиските честопати е засенета од срамот, чувството на вина и стравот секогаш кога човекот ќе направи нешто што отскокнува од фиктивните граници на нормалата што ги има поставено општеството. Ретко кој ги учи децата да бидат позитивни и сигурни во животот, да веруваат во себе и во нивниот избор и да го следат својот сон. Секогаш се потенцира дека треба да се почитуваат правилата, а дисциплината е мерило за тоа дали некое дете е добро или не.

Овие неколку афирмации треба секојдневно да се нагласуваат, бидејќи тие во себе содржат едноставна, но вистината порака која може да промени нечиј живот и начин на размислување. Можете да ги употребувате секогаш кога ќе се чувствувате тажни, несфатени или осамени. Не заборавајте дека постои разлика меѓу тоа да се биде сам и да се биде осамен. За разлика од осаменоста, самотијата е многу корисен и пожелен избор кој ќе ви помогне да се спознаете себеси и да постигнете личен развој.

Станува збор за следниве афирмации…

  • Чувствувам љубов кон оние кои не се физички блиску до мене.
  • Уживам во својата самотија.
  • Јас сум преголем подарок за овој свет и не треба да чувствувам самосожалување и тага.
  • Јас се сакам и се прифаќам себеси.

Колку и да звучи клише, позитивните мисли се првиот чекор кон вистинската среќа. Нормално дека не треба да очекувате веднаш да се решат сите ваши проблеми и веднаш да се чувствувате подобро, но со текот на времето и со секојдневна примена на гореспоменатите афирмации ќе забележите позитивна промена во вашето размислување, што ќе доведе до позитивни промени во вашиот живот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар