Забранети нешта што бремените жени слободно можат да ги прават

Забранети нешта што бремените жени слободно можат да ги прават

Без сомнение бременоста е најубавиот и најемоционалниот период за секоја жена. Поради тоа постојат многу митови и недоразбирања на оваа тема. На пример многу луѓе веруваат дека бремените жени треба да јадат за двајца, што е сосема погрешно. Па, погледнете ги 10-те најпознати митови за бременоста и откријте ја вистината зад нив.

1. Бремените жени не треба да ја фарбаат косата

Што навистина смеат и не смеат да прават бремените жени?

Истражување од Канада покажало дека жените можат да ја фарбаат нивната коса во текот на бременоста. Количеството хемикалии во продуктите за коса кои се апсорбирани од кожата е многу мало и не предизвикува никаква штета кај фетусот. Сепак, постојат некои ограничувања.

  • Чекајте до второто тримесечје за да ја фарбате косата.
  • Собата во којашто се фарбате треба дa има добра вентилација.
  • Не оставајте ја фарбата предолго на косата.
  • Секогаш носете ракавици ако самите се фарбате.
  • Ограничете го фарбањето на 3-4 пати во текот на бременоста.

2. Бремените жени не смеат да летаат со авион

Што навистина смеат и не смеат да прават бремените жени?

Истражувањата докажале дека летањето со авион не предизвикува никаква штета на бремената жена или на бебето. Нивото радијација на коешто е изложена личноста во текот на еден лет е многу пониско од горната граница за безбедност. Може да има ризик само ако станува збор за абнормална бременост. Подобро е да бидете на земја ако се случи некој проблем. Па, најдобро е да го посетите вашиот лекар и да добиете професионалнo мислење. Би требало да го избегнувањето летањето само два случаи:

  • Ако сте над 36-та недела во бременоста.
  • Ако имате некоја медицинска состојба како респираторни и кардиоваскуларни болести.

3. Бремените жени не смеат да се бањаат во полна када

Што навистина смеат и не смеат да прават бремените жени?

Неодамнешно истражување покажало дека бремените жени можат да уживаат во топла купка. Но, постојат неколку нешта кои треба да ги земат предвид. Прво купката не треба да трае подолго од 20 минути бидејќи се зголемува ризикот од инфекција. Второ, температурата на водата не треба да биде повисока од 36 степени бидејќи предизвикува стрес кај бебето.

4. Бремените жени не смеат да јадат сувомеснати производи

Што навистина смеат и не смеат да прават бремените жени?

Најголемиот ризик од јадењето сувомеснати производи е бактеријата листерија. Ризикот за инфекција кај бремените жени е поголем. Поради ова најдобро е да не јадете сувомеснати производи, меко сирење, непастеризирано млеко и слично. Сепак тоа не значи дека не можете одвреме-навреме да јадете хот-дог или сендвич, само најдобро е да го загреете на температура од 70 степени.

5. Бремените жени не треба да спијат на грб

Што навистина смеат и не смеат да прават бремените жени?

Нема никаков научен доказ дека спиењето на грб има негативни последици врз здравјето на бебето. Некои истражувања посочуваат дека спиењето на грб при крајот на бременоста би требало да се избегнува бидејќи може да го зголеми ризикот од предвремено породување. Во текот на првото и второто тримесечје од бременоста, сосема безбедно е да спиете на грб освен ако вашиот доктор не ви кажал поинаку.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар