Што е сигма жена и кои се нејзините карактеристики?

Што е сигма жена и кои се нејзините карактеристики?

Често слушаме за алфа жените и како тие се оние на кои автоматски помислуваме секогаш кога ќе помислиме на моќ, самодоверба и сила. Потоа, тука се и бета, кои се сметаат за подредени на алфите. Но, постои и трета категорија за која многу луѓе не знаат, а тоа е сигма.

Што е сигма жена и кои се нејзините карактеристики?

Сигма жените се силни, независни, самоуверени, шармантни и самоуверени и сакаат да го поминуваат времето сами. За разлика од алфа жените, не секогаш чувствуваат потреба да бидат опкружени со луѓе или да бидат лидери. Тие се способни да се грижат за себе и навистина не сакаат да зависат од другите луѓе за нивните потреби и желби. Во продолжение прочитајте за нивните карактеристики.

1. Независни и самостојни

Сигма жените никогаш не чувствуваат потреба да се потпираат на други луѓе и секогаш претпочитаат да прават сè сами. Не им е гајле што другите мислат за нив и што општеството очекува од нив. Освен тоа, не им е потребно туѓто одобрување и потврдување.

2. Не се грижат за општествените стандарди, норми или очекувања.

Никогаш не се чувствуваат под притисок на општеството и никогаш не обраќаат внимание на неговите очекувања. Имаат свои очекувања и мислења и се фокусираат на нив, наместо да го губат времето размислувајќи за тоа што другите би можеле да очекуваат од нив. Ги прифаќаат луѓето такви какви што се и го почитуваат начинот на кој другите сакаат да го живеат својот живот и го очекуваат истото од нив. Тоа е сè.

3. Целосно ја прифаќаат својата автентичност.

Се обидувате да бидете како некој друг? Ги следите трендовите? Како сигма жена не можете да се поврзете со овие работи! Една од најголемите предности на сигма жените е тоа што ја прифаќаат нивната автентичност и оригиналност и никогаш не се срамат од себе. Целосно се прифаќаат себеси со сите нивни силни страни, слабости, несигурности, маани и добри работи, без да се понижуваат. Знаат дека се прекрасни такви какви што се и дека се задоволни со нивното несовршено „јас“.

4. Имаат поинакви очекувања од љубовната врска.

Колку и да им се допаѓа некој, сигма жените никогаш нема да започнат врска ако партнерот се обиде да ги промени или да ги спречи нивните цели и амбиции. Љубовта им е многу важна и сакаат да бидат во стабилна и среќна врска, но не по цена на нивната среќа, соништа и самопочит. Сакаат да бидат со сигурен, независен, слободоумен и самоуверен маж, кој никогаш нема да ги присилува да бидат некој што не се.

5. Имаат мистериозна аура.

Друга придавка што вообичаено се користи за сигма жените е „мистериозна“, а тоа е затоа што дозволуваат луѓето да го видат само она што тие сакаат да го видат другите. Тие се интелигентни, успешни, сочувствителни, смешни и силни, но сè уште постои чувство на одвоеност кај нив што ги тера луѓето да се прашуваат кои се тие како личност.

6. Тие се емотивно интелигентни.

Сигма жените се познати по својата емоционална интелигенција и силна интуиција. Знаат како да сочувствуваат со другите бидејќи имаат способност да проценат одредена личност или ситуација.

7. Имаат високи стандарди и речиси никогаш не прават компромис.

Што и да се случи, сигма жените се држат цврсто за нивното достоинство, без разлика дали се работи за романтична врска, пријателите, семејството или кариерата. Тие знаат што заслужуваат и затоа се држат до своите принципи и се оддалечуваат од оние кои не го почитуваат тоа. Со други зборови, тие се одликуваат со голема самодоверба и самопочит.

Откако прочитавте за сигма жените, можеби ќе сакате да прочитате и за 9-те карактеристики со кои се издвојуваат емоционалните алфа жени.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар