Што е она што не можат да го поднесат самобендисаните луѓе?

Што е она што не можат да го поднесат самобендисаните луѓе?

Дали можете да претпоставите што е она што не можат да го поднесат нарцисоидните личности? Прочитајте во продолжение!

Што е она што не можат да го поднесат самобендисаните луѓе?

1. Луѓето кои се сомневаат во нивниот авторитет

Нарцисоидните личности се „хранат“ со луѓе кои веруваат дека тие се способни, талентирани и вешти. Така, тие можат да се навредат доколку некој со повеќе знаење и искуство од нив започне разговор. Во тој случај ќе се обидат целосно да ја преземат контролата така што нема да ѝ дозволат на другата личност да зборува или ќе се обидат да ја променат темата на разговор.

2. Вие сте среќни, а тие не се

Нарцисоидните личности сметаат дека тие треба да бидат центарот на вашиот универзум, па, како се осмелувате да бидете среќни, ако тие не се? Нарцисоидната личност ќе направи сè за да ја уништи вашата среќа.

3. Вие сте успешни, а тие не се

Нарцисоидната личност смета дека таа треба да биде во центарот на вниманието и дека е заслужна за сите признанија. Така, таа е љубоморна секогаш кога другите добиваат пофалби и признанија, а тие не.

4. Наметнати граници

Нарцистите мразат кога другите им кажуваат што смеат, а што не смеат да прават. Веруваат дека можат да го имаат она што го сакаат и тоа во моментот кога го посакуваат. Како некој може да се осмели да ги контролира и да им наметне нешто што тие не го сакаат?

Откако прочитавте за работите кои не им се допаѓаат на самобендисаните луѓе, можеби ќе сакате да прочитате и 5 работи за нарцисоидните луѓе кои тие не сакаат да ги знаете.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар